ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїГолокост як попередження людству

про вечір-пам'ять, приурочений до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту

Прес-реліз

25 січня 2016 року о 14:00 у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва (вул. Соборна, 73, ІІІ поверх) відбудеться вечір-пам'ять «Голокост як попередження людству», приурочений до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту. Організатори заходу – управління у справах національностей та релігій Вінницької облдержадміністрації (начальник Салецький І.О.), Вінницька ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва (директор Морозова Н.І.), Вінницьке обласне товариство колишніх в’язнів концтаборів та гетто (голова Койфман Г.Й.), Вінницьке відділення єврейської агенції «Сохнут Україна» (координатор Трахтенберг Р.П.), Вінницька іудейська громада (голова Новоселецький І.П.), Вінницький місцевий осередок Міжнародної громадської організації «Міжнародний фонд взаєморозуміння і толерантності» (голова Чеховський В.М.).

Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту встановлений Генеральною Асамблеєю ООН 1 листопада 2005 р. Дату 27 січня обрано не випадково: цього дня радянські війська звільнили концентраційний табір Освенцим (Польща). З 2006 р. цей день відзначається в усьому світі.

У перекладі з давньогрецької Голокост означає «всеспалення». Багато євреїв надають перевагу власному терміну – Шоа, що означає – катастрофа. Шоа – це цілеспрямоване, масове знищення єврейства на підконтрольних нацистській Німеччині територіях.

У широкому розумінні, Голокост – це також геноцид циган, масові вбивства поляків, радянських військовополонених, душевнохворих та гомосексуалістів. Усього нацистами було страчено 11 мільйонів людей, з яких безпосередньо євреї становили приблизно половину.

Голокост – страшна трагедія єврейського народу, яку здійснили нацисти після свого приходу до влади 30 січня 1933 р. У ніч на 10 травня 1933 р. вони організували публічне спалення на міських площах книг німецьких письменників єврейського походження. Серед них були твори Г. Гейне, який сказав свого часу, що «ті, хто почав зі спалювання книг, закінчить спалюванням людей». Загострення репресій почалося в кінці 1936 р. разом із підготовкою до Другої світової війни. 9 листопада 1938 р. відбувся всенімецький єврейський погром – сумнозвісна «Кришталева ніч». Так розпочався геноцид, який став однією з головних цілей гітлерівської агресії в окупованих країнах.

З моменту нацистської окупації у вересні 1939 р. в Польщі розпочалася хвиля арештів та погромів. Тисячі євреїв були відправлені на примусові роботи, зазнавали принижень і знущань.

У 1940 р. в Польщі за наказом Г. Гімлера був створений найбільший нацистський концентраційний табір смерті Освенцим, де було вісім кремаційних печей.

Сучасні історики стверджують, що в таборі смерті Освенцим було знищено 1 613 000 осіб, у т. ч. – 1 100 000 євреїв; більше 140 000 поляків; 100 000 українців; 23 000 циган. Серед жертв були й представники інших народів.

Масові вбивства єврейського населення відбулися в Києві, Харкові, Львові, Бердичеві, Одесі, Вінниці, Дніпропетровську, в багатьох великих і маленьких єврейських містечках. Нацисти та їх прислужники знищили 1,5 млн євреїв України, з них близько 200 тисяч євреїв на Вінниччині.

1939 р. у Вінницький області проживало 141 825 євреїв (6 % населення). З 14 по 29 липня 1941 р. німецько-румунські війська повністю окупували Вінницьку область. На Вінниччині було створено близько 150 гетто та трудових таборів, серед них в німецькій зоні окупації – 35 гетто. Перший розстріл євреїв області було проведено нацистами 14 липня 1941р. у с. Терешпіль (Хмільницький р-н). Тільки в 1941 р. у Вінницькій області знищено понад 30,5 тисяч євреїв. Нацистами було створено близько 20 трудових таборів для будівництва стратегічної автостради (Вінниця – Таганрог), де загинуло 10 тисяч євреїв. У таборах і гетто в румунській зоні окупації масові розстріли не проводилися, але до березня 1944 р. тут загинуло, в основному від голоду і хвороб, 70 тисяч євреїв.

Всього на території Вінницької області загинуло близько 200 тисяч євреїв, у т. ч. приблизно 45 тисяч депортованих.

ХХІ століття на прикладі Голокосту змушує людей задуматися про наслідки расизму, ксенофобії та можливості запобігання таким злочинам у майбутньому.

Сподіваємось, що проведення вечора-пам'яті «Голокост як попередження людству» стане ще одним нагадуванням про загиблих євреїв у роки Другої світової війни. 

У програмі заходу:

Виступи:

- Ратинської Алли Петрівни – заступника начальника управління – начальника відділу у справах національностей та релігій Вінницької обласної державної адміністрації;

- Морозової Наталії Іванівни – директора Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К.А. Тімірязєва, заслуженого працівника культури України;

- Винокурової Фаїни Аврамівни – заступника директора Державного архіву Вінницької області з науково-методичної роботи, кандидата історичних наук, заслуженого працівника культури України;

- Краснер Цилі Аронівни – заступника голови Вінницького обласного товариства «Колишніх в’язнів концтаборів та гетто»;

- Чеховського Василя Миколайовича – голови Вінницького місцевого осередку Міжнародної громадської організації «Міжнародний фонд взаєморозуміння і толерантності»;

- Новоселецького Ісаака Петровича – голови Вінницької іудейської громади;

- Трахтенберга Леоніда Михайловича – директора музею Голокосту на Вінниччині;

- Карлієра Куна (Бельгія) – єдиного в Україні представника Європейської організації «Християни за Ізраїль», учасника «Маршу живих» у Польщі (перекладач Сулім Ірина). 

Перегляди:

- фрагментів з документального фільму «Реквієм берегині» (про «Праведницю народів світу» Л.І. Постоловську) та з циклу фільмів про Голокост на Вінниччині «Пам'ять жива»;

- відеоматеріалів про відкриття памʼятного знаку, присвяченого жертвам Голокосту в с. Ялтушкові Барського району.

Читання віршів про Голокост учнями Вінницької школи-ліцею № 7.

Презентація книжково-ілюстративної виставки «Трагедія Голокосту в художній літературі», підготовленої фахівцями відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва.

Запрошуємо всіх небайдужих на вечір-пам'ять. 

Контактна особа: Зіньковська Оксана Олегівна

Тел. 67-03-45

 
Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2022
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше