15 січня 2013 року Стусівські читання
«Поет –це слово. Це його життя…»
Фотоматеріали>> Фотоматеріали>>
15 січня 2013 року о 14.00 у читальній залі відділу документів з гуманітарних, технічних і природничих наук (вул.Соборна, 73, ІІІ поверх) Управління культури і туризму Вінницької облдержадміністрації, обласна наукова бібліотека ім. К.А. Тімірязєва проводять ювілейні 25-ті Стусівські читання «Поет – це слово. Це його життя…».
6 січня 2013 року виповнилося 75 років з дня народження видатного українського поета, літературознавця, політв'язня, правозахисника, Героя України Василя Стуса. Враховуючи вагомий внесок Василя Стуса у справу відродження української державності, української літератури, національної культури, розбудови громадянського суспільства, Верховна Рада України постановила урочисто відзначити на державному рівні ювілей Василя Стуса (постанова № 4697-VI від 15 травня 2012 року, м. Київ).
Традиційні Стусівські читання, які започатковані ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва, це краще пізнання поета, спілкування з його поезією, вони об’єднують навколо себе цвіт місцевої інтелігенції, всіх кому не байдужі українська культура та національна ідея: політиків, митців, учителів, письменників, вчених. Василь Стус був вольовою людиною. Йому вдалося реалізувати свій талант за умов, за яких інші згасали. Поет Василь Стус мав глибокі патріотичні почуття до своєї Батьківщини, лише нею жив і з болем писав: «То припікає душу Україна – та, за котрою погляд марно рву».
Василь Стус належить до тієї славної плеяди імен, без яких важко уявити вершинні досягнення української літератури XX століття. Поет від Бога, котрий ввібрав у себе всі чари рідної природи і гіркоти нашої історії, перекладач і літературознавець, що вільно почувався в океані світового письменства, людина, яка не поступилася сумлінням і честю. «За мною стояла Україна, мій пригноблений народ, за честь котрого я мушу обставати до загину», – писав він.
Основні віхи біографії:
· Народився в с. Рахнівці Гайсинського району на Вінниччині в селянській сім'ї – на Святвечір 1938 року.
Дитинство і навчання в школі – на Донеччині.
Закінчив Донецький педінститут.
· Військова служба – «стройбат» на Уралі – три роки.
· Аспірантура в Київському інституті літератури ім. Тараса Шевченка і виключення з аспірантури за участь в акціях громадянського протесту.
· Різні тимчасові роботи – сім років.
· Арешт, мордовські табори суворого режиму – чотири роки.
· Заслання в магаданському краї – три роки.
· Другий арешт за участь у правозахисній Гельсінській групі, засуджено на п’ятнадцять років – відбув п'ять...
· Смерть у таборі особливого режиму на Уралі, на сорок сьомому році життя – 4 вересня 1985 року.
· Похований в безіменній могилі під номером дев'ять на табірному цвинтарі.
· Перевезення праху й поховання на Байковому цвинтарі в Києві – 1989 р.
· Державна премія ім. Тараса Шевченка за збірку поезій «Дорога болю» – 1991р., посмертно.
· Присвоєння звання Героя України – 2005р., посмертно.
Василь Стус за своїм покликанням і з ласки Божої – поет. Він поет не тільки непересічний, а рідкісний своїм талантом і культурою. Його вірші, як птахи, протискались крізь густі грати, перетинали високі мури й летіли до України, де сіяли слово правди в душі співвітчизників. Доля відміряла Василю Стусу коротке, але яскраве, мов спалах зірки, життя. Він продовжує світити нам своїм подвигом, здійсненим в ім’я нашої незалежної держави, своєю високою поезією, яка стала окрасою світової літератури. З кожним роком все більше проступає велич Стуса – як Людини, Поета і Громадянина.
15 грудня 2012 р. у читальній залі відділу документів із гуманітарних, технічних та природничих наук ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва відбувся відбірковий тур літературно-мистецького конкурсу на краще виконання та мистецьке представлення творчості Василя Стуса «Я читаю Стуса!» в рамках відзначення 75-річчя від дня народження українського поета. У відбірковому турі взяли участь понад 50 учасників з м. Вінниці та Вінницької області, а також з інших міст України (Запоріжжя, Миколаєва, Черкас). Серед конкурсантів – учні та студенти загальноосвітніх та вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації. Фіналісти візьмуть участь у програмі Стусівських читань.
Заходи Стусівських читань
14 січня 2013 року − вшанування пам’яті В.Стуса на батьківщині поета у с. Рахнівка Гайсинського району;
15 січня 2013 року:
–12.00 – Вшанування пам’яті поета, покладання квітів біля його пам’ятника на майдані ім. Василя Стуса (м. Вінниця) та урочиста хода містом до бібліотеки ім. К.А.Тімірязєва.
–14.00 − «Поет – це слово. Це його життя…» − літературно-мистецький вечір, присвячений 75-річчю від дня народження В.Стуса (Вінниця, ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва)
У програмі літературно–мистецького вечора:
– Відкриття вечора, запалювання традиційної поминальної свічки – Дмитро Стус;
– «Василь Стус і Вінниччина» – відкриття читань – Спірідонова Л.М., заступник голови Вінницької обласної державної адміністрації;
– «Поет – це слово. Це його життя» – Скрипник М.В., начальник управління культури і туризму Вінницької обласної державної адміністрації, заслужена артистка України;
– «25–ті ювілейні Стусівські читання на Вінниччині» – Морозова Н.І., директор Вінницької ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва, заслужений працівник культури України;
Виступи відомих діячів культури та мистецтва України – членів делегації з м. Києва:
– Дмитра Стуса – сина В.Стуса, літературознавця, Генерального директора національного музею Тараса Шевченка, головного редактора часопису «Київська Русь», кандидата філологічних наук, лауреата Національної премії України ім. Тараса Шевченка;
– Василя Овсієнка – українського громадського діяча, члена Української Гельсінської Групи, політв'язня, публіциста, історика дисидентського руху;
– Ніни Гнатюк – нашої землячки, відомої української поетеси, громадської діячки;
– Виступ представників делегації з батьківщини поета (с. Рахнівка, м.Гайсин);
– Вінницьких письменників, науковців.
Фінал конкурсу на краще виконання та мистецьке представлення творчості Василя Стуса «Я читаю Стуса» та нагородження переможців.
У ці дні у ВОУНБ ім. К.А. Тімірязєва будуть оформлені книжкові виставки, перегляди, присвячені життю і творчості Василя Стуса за назвами:
– «Василь Стус: трагічний, величний і вічний» – виставка-портрет – відділ документів із гуманітарних, технічних та природничих наук;
– «Поет найвищої ноти протесту» – перегляд газетних публікацій – сектор газетної періодики;
– «Василь Стус: життя як творчість» – виставка-пам’ять – відділ краєзнавства.
У фойє бібліотеки протягом дня, 15 січня, відбуватиметься показ документального фільму «Просвітлої дороги свічка чорна...», звучатимуть у запису вірші Василя Стуса у виконанні автора.
Запрошуємо на Стусівські читання! |