ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїНародний календар

14 Вересня (Семена)

Семена, або як його ще називають Семена Стовпника, в наш час відмічають 14 вересня, за старим стилем це 1 вересня, перший день осені. Від Семена починають освітлювати оселі свічками, каганцями. Від Благовіщення до Семена світла не запалювали, для всіх справ вистачало світлового дня.  Свічку чи каганця перед запаленням  прикрашали і носили від хати до хати. Цей звичай носив назву женити каганця, або справляти “свіччине весілля”. Наведемо опис свята зроблений Агатангелом Кримським : “… на Симона, трохи чи не в кожній хаті женили каганця. Рано в хатах посходяться було в гості, засвітять каганця, заквітчають квітами  і поставлять на столі. Потім гості сідають за стіл і провадять усе так, як було на весіллі. Другого дня запрошують в инчу хату і переносять того каганця; а каганець горить увесь час. Отак-то “женять каганця”  цілий тиждень, переносячи з однієї хати до іншої.” (Кримський А. Звенигородщина з погляду етнографічного та діалектичного. //Народна творчість та етнографія. – 1991. – № 3. – С.43.)

Напередодні Семена дівчата домовлялися з господинею про хату для вечорниць,  прибирали, білили та  чепурили її.

Семена вважається днем сільських ремісників, закінчувались польові та городні роботи, отже ткачі, шевці, столярі, стельмахи… бралися до свого ремесла. А перед тим цілий тиждень від Семена до Другої Пречисти по черзі святкували один в одного, або ж у шинку справляли “засиджени”.

На Семена господині підгодовують горобців сім’ям,  просом або пшеницею, то  “горобці у Семена обідають”. Існує повір я, що від Семена чорт починає міряти четвериком  горобців і міряє цілий місяць старшим чортам на вечерю.   Вірять також що в цей день ластівки злітаються на раду,  і подають Семену свою скаргу на горобців, що їх гнізда відбирали і на людей, які чинили їм кривду.

Звичаї: ремісники влаштовують у себе гостини – женять каганця, дівоча громада домовляється з господинею про хату, у якій протягом зими будуть проходити вечорниці.

Світлана Творун – етнолог, кандидат історичних наук

14 вересня – День Симеона Стовпника 

14 вересня Семена

 
Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2022
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше