ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїНародний календар

22 Травня (Миколи Весняного (Квітчастого))

В народному календарі Миколи святкують двічі – весняного і зимового, або ж голодного і холодного.  Весняний Микола випадає на 22 (9) травня. «До весняного Миколи не купайся ніколи», «До Миколи не сій гречки, не стрижи овечки», «Якщо не посіяв проса до Миколи то не сій ніколи». На Миколи влаштовували заздравні обіди.  В деяких селах Вінниччини на миколи печуть коржики у вигляді овечок, баранців, або їх закручених ріжок, які називають «миколайчиками», ними пригощають дітей, примовляючи, або наспівуючи: «Чибрики, чибрики, миколайчики – пригощайтесь любі дітки подолянчики».

В селі Бохоники Вінницького району місцевий фольклорний колектив “Брикса” відновив давнє свято Миколи Квітчатого. В цей день господині  вдома готують   страви з гречки: гречану кашу, гречані вареники і млинці, гречаний мед. На кожному кутку села обирають свого Миколу, який повинен бути гарним хазяїном, прикладом для інших. До нього приходять господині сусідки і просять бути їх “Миколою Квітчатим”, посіяти гречку і постригти овечку. Отримавши згоду (а від такої честі відмовлятися не можна), жінки одягають на голову “Миколи” вінок з квітів, а груди перев’язують барвистими стрічками, за які в кожній хаті йому впихають квіти.

“Микола” з процесією обходить всі будинки  на своєму кутку. В кожному дворі господині вручають йому сито з гречкою. “Микола” тричі обходить господаря і господиню, посіваючи їх. При цьому всі присутні співають:

Роди, Боже, гречку на кашу,

На всю годиноньку нашу,

А бджілкам на мед цвіти –

Діточок посолоди,

А нам на гречаники,

Смачні виплиганики.

Після чого Миколу запрошують до хати, дають йому в руки ножиці для стрижки овець. На столі,  покритому домотканим рядном, кладуть ягнятко, яке притримують діти. Микола починав стрижку. Як правило,  він навхрест вистригав лише чотири пучки вовни, м’яв її в руках  і роздував її по килиму.  Ці дії також супроводжувалися піснею:

Святий Миколаєчку,

Пострижи нам ярочку,

Ярочку, яриночку –

Цю божу твариночку,

Барана рогатого

Для роду багатого.

А вовну розправ, помни

Дівчатам на килими,

На вовну теплом дмухни –

Нам на теплі кожухи.

У кожній хаті “Миколу” частують стравами з гречки, прикріплюють до стрічки квітку і дарують хліб, або пряники “миколайчики”  для дітей.  Обійшовши двори свого кутка, “Миколи” разом із сусідами прямували до майдану, де збиралося майже все село.  Там всі присутні ставали в коло, вірніше формували три кола, які під спів веснянок починали рухатись одне супроти другого, почергово змінюючи напрямок руху то за сонцем, то проти.    Перше коло утворювали “Миколи Квітчаті” з хлібом у руках піднятим над головою, друге – дівчата і діти, третє всі інші учасники свята. Починалось дійство веснянкою:

Виоремо нивочку довгеньку,

Посіємо гречечку гарненьку,

Гречечка вродиться,

Женчики знайдуться –

Гречечку чик, чик, чик..

А в тієї гречки –

Чорнії вершечки,

А в того проса –

Русая коса,

А в тії пшениці –

Русії косиці.

Від кутка до кутка

Скачуть дівки городка.

Годі дівки скакати,

Підем гречку в’язати.

Ти Галочко сизокрила,

Ти, дівчино чорнобрива,

А ти, дівчино, поведи танець.

Після урочистого хороводу грали музики, влаштовувались танці,  “Миколи Квітчаті” роздавали всім присутнім діткам печиво – “миколайчики”, частували паляницями. Господині пригощали гречаними млинцями, а господарі медовухою.

Звичаї:  Влаштовують заздравні обіди. Завершують сівбу основних ярових, починають сівбу гречки; починають стригти овець.  

Обрядові страви: пряники – миколайчики.

Світлана Творун – етнолог, кандидат історичних наук

 
Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2022
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше