ОУНБ ім. К.А. Тімірязєва
  
Наша адреса:
Україна, м. Вінниця,
21100, Соборна, 73
Тел. (0432) 56-27-92
Факс (0432) 67-03-41
 

E-Mail: inform@library.vn.ua

Ми працюємо:

Понеділок - четвер з 10.00 до 19.00,
Субота та неділя з 10.00 до 18.00
П'ятниця - вихідний день
Остання середа кожного місяця - санітарний деньBiblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga Południe m.st. Warszawy 
Офiцiйне представництво Президента України
Корпорація Інком
Урядовий портал
Урядова телефонна «гаряча лінія»
Офіційний портал Верховної Ради України
Вінницька ОДА
Вінницька обласна Рада - офіційний інтернет-сайт
Вінницька міська рада
Управління культури і мистецтв Вінницької облдержадміністраціїНародний календар

5 Квітня (Чистий четвер (Навський Великдень))

Четвер на Білому тижні називають Чистим. В цей день встають до схід сонця, щоб наносити для купання всіх членів сім’ї цілющої  непочатої води (непочатою називають воду набрану до схід сонця, або з першого відра, що дістали з криниці  після сходу сонця, тобто яку ще ніхто не почав). Вірять в те, що непочата вода, принесена в Чистий четвер, має цілющі властивості, купаючись у ній можна позбавитись недуг, забезпечити  здоров’я, силу і вроду на цілий рік.  Вірять, що в Чистий четвер купаються всі звірі і птахи. Раз в рік купається сам і купає своїх дітей чорний ворон. Це відбувається рано вранці зі сходом сонця, і  господиня, яка проспить,  буде купати свої діток після чорних та брудних вороненят.

Чистий четвер має ще одну назву -  Навський Великдень. “… Слово навський вживається для означення померлих душ, світлий четвер є “Навський Великдень”, тобто паска  мертвих. Бог тричі випускає мертвяків з того світу: першого разу у  пасхальний  четвер коли вони вночі служать у церкві, вдруге –  коли квітує жито і втретє – на Спаса”, - пише Павло Чубинський (Мудрість віків Кн.  2. – С. 17). Слово навський вживається для означення померлих душ,  іншими словами це мертвецький чи покійницьких Великдень. В цей день після обіду в церкві відбувається Страсна служба,  після закінчення якої люди повертаються додому із запаленими свічками. Полум’я свічки затуляють від вітру, щоб не згасло. З принесеною із Страстей свічкою обходять хату і господарство, очищають все  вогнем.

Після відправи страстей господніх двері в церкві замикають на ключ і нікому з живих не велено цієї ночі заходити до церкви. Всю ніч там йтиме великодня служба для померлих односельчан. Правлять в церкві  покійні батюшки  і покійні дяки. Адже за народними віруваннями напередодні Великодня Господь відпускає покійні душі на землю до родичів. Вони приходять до нас в Чистий четвер, який ще називають Навським Великоднем і відходять у свій світ на Проводи. Померлі душі приходять у наш світ  по чарівному мосту із настанням сутінок. Для них  в кожній родині влаштовували поминальний обід з пісних страв. Цей обід починався з настанням сутінок і на нього запрошували випадкових перехожих, старців, були раді кожному несподіваному гостеві, оскільки вважали, що покійні предки могли завітати на гостину у вигляді незнайомця чи старця.   А щоб предкам дорогу і вберегти себе від злих сил,  на пагорбах і поблизу води, на роздоріжжях і біля церкви,  розпалювали вогнища. Цікаво, що впродовж великодніх свят (від Навського Великодня і до Проводів) про покійників говорять, як про живих,  в ці дні їх не можна називати мертвими.

Символи свята:  страсні свічі, непочата вода.

Звичаї: Купатися в непочатій воді, переодягатись в чисту білизну і прати брудну; приносити з вечірньої служби запалені свічки і обходити з ними хату та господарство; влаштовувати з настанням сутінок  обід для покійних предків.    

Обрядові страви :  під час поминального обіду використовують коливо та незначну кількість пісних страв,  ставлять  у кухлику свіжу воду.

Світлана Творун – етнолог, кандидат історичних наук

 
Rambler's Top100    
Copyright © ОУНБ ім. К.А.Тімірязєва 1998-2021
Дизайн:Березюк Сергій
Програмування:Мачушенко Дмитро
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International, якщо не зазначене інше